
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Topology | Boost |
| Quiescent Current | 33 µA |
| Packaging | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 87
Distributors
pcbx
Unit Price$5.89296
Ext.Price$5.89296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.89296 | $5.89296 |
| 10 | $4.58386 | $45.83860 |
| 25 | $4.31349 | $107.83725 |
| 50 | $4.05911 | $202.95550 |
| 100 | $3.89662 | $389.66200 |
| 300 | $3.75657 | $1126.97100 |
| 500 | $3.62160 | $1810.80000 |
| 1000 | $3.53652 | $3536.52000 |
